Rewolucja technologiczna w biurze. Gdzie te zmiany?

Rewolucja technologiczna w biurze. Gdzie te zmiany?

Przyszedł czas na zmianę fundamentalnych założeń konstrukcji mebli. Czasy zmieniły się tak bardzo, że kosmetyczne modyfikacje nie wystarczą
Zmiany są nieuchronne, jednak wiekszość z nich nie ma istotnego wpływu na konieczność dostosowaywania otaczających nas sprzętów i przedmiotów na bieżąco. Raz na jakiś czas pojawiają się kamienie milowe…

Zmiany są nieuchronne, jednak wiekszość z nich nie ma istotnego wpływu na konieczność dostosowaywania otaczających nas sprzętów i przedmiotów na bieżąco. Raz na jakiś czas pojawiają się kamienie milowe, które pociągają za sobą konieczność zmiany dotychczasowych standardów. Tak było na przykład z monitorami CRT, które zostały  zastąpione przez LCD. Nie stało sie to z dnia na dzień. Jeszcze pięć lat temu stare i nowe rozwiązania funkcjonowały jednocześnie, ale dzis monitorów CRT juz się praktycznie nie używa. Ponadto, wraz z rozwojem technik informatycznych, powoli ale systematycznie znikają z biurek papiery, a informacje trafiają do pamięci komputerów. Obecnie jest wręcz nieetycznie drukować dokument, który moze funkcjonować w wersji elektronicznej. Dodatkowo, wraz ze wzrastajacym zapotrzebowaniem na pracowników biurowych rosną ceny wynajmu powierzchni biurowych, szczególnie w tzw. lokalizacjach prime.

Po pierwsze:  ergonomia

Biorąc pod uwagę powyższe argumenty, należy zastanowić się, czy aby na pewno otaczające nas sprzęty biurowe (dotyczy to nie tylko mebli) nie powinny ulec gruntownej modernizacji, a nie jedynie kosmetycznym zmianom. Chodzi przede wszystkim o gabaryty podstawowych sprzętów, takich jak biurka czy szafy.
Podstawy ergonomii pracy mówią, że odległość ekranu od oczu użytkownika nie powinna przekraczać 70 cm. Szeroko stosowane dotychczas biurka o głębokości 80 cm przy założeniu, że ekran umieszczony jest na końcu biurka oraz zachowaniu nieznacznej nawet odległości pracownika od blatu, dają nam odległość większą od założonego maksimum. Biorąc pod uwagę również to, ze z biurek znikają papiery,  taka głębokość blatu jest nie tylko nieuzasadniona, a wręcz szkodliwa dla zdrowia!
Aranżując ostatnio open space o długości kilkunastu metrów, za pomocą biurek i szaf o zoptymalizowanych rozmiarach udało sie zaoszczędzić około 100 cm na komunikację.

Po drugie:  ekologia

Optymalizacja rozmiaru mebli (w tym przypadku: zmniejszenie ich gabarytów) wpływa bardzo korzystnie na środowisko. Zużywa się mniej materiałów i produkuje mniej odpadów.

Po  trzecie:  ekonomia

Tu sprawa jest prosta: im mniej materiałów, tym bardziej przystępna cena. Chociaż nie należy wprost proporcjonalnie odnosic tego czynnika do finalnej ceny wyrobu, z uwagi na to, że proces produkcji jest tak samo czasochłonny jak przy większych rozmiarach. Niemniej jednak zoptymalizowane meble powinny byc tańsze. Powstaje również możliwość przeniesienia zaoszczędzonych środków na inne użyteczne akcesoria, których w biurach nagminnie brakuje (na przykład regulacja poziomu blatu, ścianki działowe, itp.).

Po czwarte:  zdrowy rozsądek

W tym miejscu warto przytoczyć przykład firmy software’owej, którą wyposażono niedawno w nowe meble o dużych gabarytach. W biurze uwagę przykuwa sterylność, nie wynikająca bynajmniej z porządku wokół miejsc pracy, lecz z braku jakichkolwiek dokumentów zalegających na biurkach, do czego byliśmy dotychczas przyzwyczajeni. W wielu przypadkach monitory przesuniete są w stronę użytkowników ze względu na zbyt dużą odległość od oczu. Mozna to łatwo zrobić, kiedy biurko jest puste, a jego funkcja sprowadza się jedynie do statywu pod monitor i platformy do podtrzymywania rąk na klawiaturze. Równie dobrze ci pracownicy mogliby wykonywać swoja pracę na leżąco. Tymczasem niemal wszyscy czołowi producenci mebli biurowych w Europie popisują się działaniami proekologicznymi, stosując coraz nowoczesniejsze i droższe technologie recyklingu czy utylizacji odpadów. Materiały do produkcji pozyskiwane są z certyfikowanej wycinki drzew. Jak to się ma do prostszej i tańszej metody oszczędzania surowców poprzez optymalizację rozmiarów mebli?

Oczywiście nie należy ignorować specyficznych potrzeb użytkowników. Nie ulega jednak wątpliwości, że opisane wyżej przykłady dobitnie świadczą o tym, że przyszedł czas na zmianę fundamentalnych założeń konstrukcji, a nie jedynie kosmetyczne modyfikacje.